Kontakt

Co to jest lokata bankowa? Otóż lokata, jest formą umowy pomiędzy klientem, a oferentem (bankiem), na podstawie której klient przekazuje oferentowi środki pieniężne w zamian za zysk. Pisząc jaśniej jest to pożyczka, którą klient udziela bankowi. Każdy bank musi posiadać kapitał aby zarabiać, udzielać kredytów itp., część tego kapitału stanowią właśnie lokaty klientów.
W dzisiejszych czasach uruchamianie lokat odbywa się głównie przez internet. Jest to dużo łatwiejszy sposób niż wizyta w oddziale banku. Ponadto zanim zdecydujemy się na lokatę możemy, w krótkim czasie, zapoznać się online z ofertą poszczególnych banków i wybrać najkorzystniejszą. Więcej o tym jak powstał nasz ranking przeczytasz tutaj.

Jak powstał nasz ranking lokat bankowych?

Tworząc powyższy ranking przeanalizowaliśmy wszystkie dostępne lokaty bankowe na rynku i przedstawiliśmy tylko te, które w naszej opinii, są najkorzystniejsze dla klienta, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki opisane powyżej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Oprocentowanie

To najważniejszy wskaźnik, który powinien zainteresować klienta, od tego przecież zależy nasz zysk. Największe oprocentowanie oferują lokaty promocyjne dla nowych klientów, zazwyczaj dostępne po założeniu konta. Lokaty dla obecnych klientów nie są już tak rentowne, dlatego warto skorzystać z oferty innych banków, niż tych, w których prowadzimy rachunek lub posiadam inny produkt. Zachęcamy do skorzystania z aktualnych promocji lokat, których analizy znajdziesz na naszym blogu.

Okres

To czas podczas którego zobowiązujesz się nie wypłacać ulokowanych środków. Lokaty dostępne na rynku oferują szeroki wachlarz jeżeli chodzi o okres, od kilku miesięcy, do kilku lat. Możemy też znaleźć lokaty kilkudniowe, które są opłacalne dla wysokich depozytów.

Wysokość kwoty depozytu

To zakres wartości kwoty jaką możesz ulokować. Najlepsze lokaty to te z niską kwotą minimalną i wysoką maksymalną. Natomiast lokaty promocyjne, z wysokim oprocentowaniem, wyróżniają się dużo niższą kwotą maksymalną, w porównaniu do lokat standardowych.

Warunki

To również istotny czynnik przy wyborze lokaty. Zwróć uwagę czy bank oferuje produkt np. tylko dla nowych klientów lub na nowe środki (dla obecnych klientów). Nie zawsze będziesz mógł skorzystać z danej lokaty. Wyższe oprocentowanie zazwyczaj jest oferowane dla nowych klientów lub na nowe środki. Nowe środki to termin odnoszący się do obecnych klientów i jest to nadwyżka w stosunku do posiadanych środków w danym banku. Najłatwiej to przedstawić na przykładzie. Jeżeli bank definiuje “nowe środki” jako np. “środki stanowiące nadwyżkę nad saldem depozytów klienta na ostatni dzień roboczy miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym założono lokatę.” tzn., że jeśli np. 30 września 2020 r. posiadałeś na koncie kwotę 10 000 zł, 1go listopada 2020 r. wpłaciłeś 2 000 zł, to ta kwota stanowi “nowe środki” i tylko 2 000 zł będziesz mógł ulokować.