Kontakt

Konto osobiste ROR jest podstawowym rachunkiem bankowym dla osób fizycznych. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego rachunku. Mało tego, większość z nas posiada więcej niż jedno konto, bowiem nie ma ograniczenia co do ilości posiadanych kont. Trafiłeś tu, ponieważ zastanawiasz się jakie konto osobiste wybrać? Regularnie analizujemy konta dostępne na rynku, sprawdzamy opłaty, warunki i przedstawiamy w naszym rankingu. Ranking kont osobistych zawiera rachunki, które według nas są aktualnie najlepsze, czyli najkorzystniejsze dla naszych czytelników. Więcej o rankingu przeczytasz tutaj. 

Możesz również skorzystać z naszej porównywarki i wygodnie filtrować aby wybrać najlepsze konto osobiste.

Porównaj konta i wybierz najlepsze konto osobiste dla siebie

Jak powstaje ranking?

Pod uwagę bierzemy koszty prowadzenia, jakość obsługi, dostępne narzędzia i usługi w rachunku, jakość i łatwość obsługi bankowości elektronicznej, w tym mobilnej, technologie płatności bezgotówkowych oraz dodatkowe usługi i udogodnienia. Zwracamy też uwagę na sposób zawarcia umowy: online, który naszym zdaniem jest najlepszy, u kuriera, w placówce, na “selfie” czy przez wideorozmowę.

Ty jednak, zanim zdecydujesz jakie konto Cię interesuje, musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Czy będziesz wypłacał pieniądze z bankomatu i jak często, w Polsce, czy również za granicą?

To ważna kwestia. Zwróć uwagę na opłaty związane z wypłatą gotówki z bankomatów. Zazwyczaj wypłaty z bankomatów Twojego banku są darmowe, ale już z bankomatów “konkurencji” nie zawsze.

Przewalutowania

Jeżeli planujesz wypłaty pieniędzy za granicą, zwróć uwagę na kursy przewalutowania, jakie będzie stosował bank oraz dodatkowe opłaty z tym związane. W tradycyjnych bankach niestety są to bardzo drogie operacje i jeśli planujesz częste wypłaty za granicą, polecamy Revolut. To świetne narzędzie, masz możliwość wymiany 150 walut bez prowizji i spreadów. Ponadto Revolut posiada już 8 mln osób, w tym 700 tyś. pochodzi z Polski. A jeżeli ufasz tylko tradycyjnym bankom to polecamy konto w Citibanku z usługą Citi Kantor, ale tam masz tylko 4 waluty.

Czy i jakie będziesz wykonywał przelewy?

Warto zastanowić się jak dużo przelewów będziesz wykonywał w miesiącu oraz czy będą to standardowe, czy szybkie tzw. elixsir? A może chcesz przelewać gotówkę za granicę? To istotna kwestia, dlatego warto sprawdzić jakie są koszty takich operacji w danym banku.

Czy interesuje Cię automatyczne oszczędzanie na rachunku?

Automatyczna skarbonka to konto oszczędnościowe połączone z naszym rachunkiem. Dlaczego automatyczna? Ponieważ możesz ustalić zasady, przy których z Twojego konta będą pobierane małe kwoty i przekazywane na rachunek oszczędnościowy. Może to być opcja np. zaokrąglania każdej transakcji do pełnych sum, czy procent od transakcji.

Przykład: ustalasz, że każdą transakcję bank zaokrągla do pełnych 5 zł., zrobisz zakupy za 27,30 zł, bank zaokrągli kwotę do 30 zł, a różnica 2,70 zł wpłynie na Twoje konto oszczędnościowe. To świetna metoda oszczędzania, ponieważ jest w zasadzie nieodczuwalna. Tego typu skarbonki oferują m.in. Credit Agricole (CAsaver), ING Bank Śląski (Smart Saver), mBank (Moje Cele) oraz Revolut. Jak widzisz warto się zastanowić i wybrać najkorzystniejszy rachunek. Nasz ranking na pewno może Ci w tym pomóc, jednak decyzję podejmujesz sam.

Sprawdź wszystkie opłaty

Zanim podpiszesz umowę, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, sprawdź tabelę opłat i prowizji dostępną w każdym banku. Zwróć uwagę ile kosztuje:

  • otwarcie i prowadzenie rachunku
  • wydanie i obsługa karty
  • wypłata gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą
  • przelew internetowy
  • wpłata, wypłata, przelew i inne operacje zlecone w oddziale banku

14 dni na odstąpienie

Pamiętaj, że jeżeli konto nie będzie Ci odpowiadać, możesz skorzystać z prawa do odstąpienia, masz na to 14 dni, licząc dnia od dnia zawarcia umowy.

„Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33 zwolnienie z obowiązku zwrotu dodatkowych kosztów dostarczenia rzeczy, art. 34 zwrot rzeczy po odstąpieniu od umowy ust. 2 i art. 35 zapłata za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.”

Konta bankowe w promocji

Zachęcamy Cię do zapoznania się z aktualnymi promocjami, gdzie za założenie konta możesz otrzymać gotówkę, bony, vouchery, a nawet gadżety takie jak markowe słuchawki, głośniki czy smartfony.