Kontakt

Aktualny i rzetelny ranking kont firmowych przygotowany przez Redakcję Skoknakase.pl pomoże Ci w wyborze najlepszego konta dla swojego biznesu, niezależnie od Tegu czy prowadzisz już firmę lub dopiero planujesz jej otwarcie. Podczas tworzenia rankingu i codziennej jego aktualizacji bierzemy pod uwagę takie kwestie jak: opłaty za konto, wygodę, przelewy do ZUS / US, przewalutowania, karty debetowe, limity i kredyty, dostępność wpłatomatów oraz inny usług dodatkowych jak np. założenia pomoc banku w założeniu działalności. Więc o naszym rankingu dowiesz się tutaj.

Jak powstaje ranking?

Planujesz otwarcie działalności gospodarczej i zastanawiasz się jakie konto wybrać? A może jesteś już przedsiębiorcą i chcesz zmienić bank, w którym posiadasz rachunek firmowy? Niezależnie od tego, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem kont firmowych. Podczas tworzenia tego zestawienia braliśmy pod uwagę wiele istotnych dla przedsiębiorcy kwestii.

Opłaty

Bardzo ważny argument dla prowadzących działalność gospodarczą. O ile darmowe przelewy do ZUS i US są już standardem, to pozostałe mogą przyprawić o zawrót głowy. Każdy właściciel firmy decydując się na konkretny bank, powinien zastanowić się ile będzie zlecał operacji, gdzie będzie wysyłał pieniądze i jakie to będą kwoty. Tworząc ranking sprawdziliśmy tabele opłat poszczególnych banków i wybieraliśmy te najkorzystniejsze. Wiadomo, że najlepsze jest to konto, które daje najwięcej możliwości za darmo. Należy też zwrócić uwagę, że często konkretne operacje są darmowe, ale w określonej ilości. Np. pierwsze 10 przelewów za darmo.

Wygoda / czas

Ten argument jest czasami kluczowy dla prowadzących swój własny biznes. To nie etat, że po 8 godzinach kończymy, a możliwość załatwienia wszystkiego online to bardzo mocny argument na plus. Dlatego uwzględniliśmy w naszym rankingu również ten czynnik. Nikt z nas, a w szczególności przedsiębiorca, nie lubi tracić swojego cennego czasu czekając w kolejce w banku. Część banków oferuje indywidualnych opiekunów, z którymi mamy bezpośredni kontakt, i to też pozwala zaoszczędzić dużo czasu, bo niestety, nie wszystko da się załatwić przez internet.

Kredyty i oszczędności

Warto zwrócić uwagę na możliwości kredytowe w danym banku, niezależnie od tego czy planujemy aktualnie uruchamiać linię kredytową, czy nie. Być może będziesz potrzebował dodatkowej gotówki za jakiś czas, a nie przewidzimy przyszłości. A co do oszczędności, w każdej firmie występują nadwyżki finansowe, wolne środki, które warto ulokować, chociażby na chwilę. Dlatego też zwróciliśmy uwagę na możliwość uruchomienia lokat krótkoterminowych, na tydzień, bądź nawet na jeden dzień tzw. lokat jednodniowych, czy lokat tygodniowych. Dysponując chwilowym zastrzykiem gotówki – szkoda żeby po prostu “przeleżała” na koncie.

Przewalutowania

Coraz częściej przedsiębiorcy korzystają z oferty walutowej banku. Warto zwrócić uwagę jakie możliwości w tym zakresie oferuje bank, np. kantor online. Liczba walut również nie jest bez znaczenia.

Przelewy do ZUS i US

Czy są darmowe? Nawet nie bierzemy pod uwagę żeby było inaczej, na dzień dzisiejszy to już standard.

Karty debetowe / dodatkowe / limity

Zarówno opłaty za prowadzenie karty jak i usługi dodatkowe z nią związane, są ważnym kryterium oceny konta firmowego. Czy można posiadać dodatkowe karty do konta i w jakiej ilości? Czy dla każdej karty dodatkowej można ustawić indywidualny limit? Czy można podpiąć kartę do subkonta? Te wszystkie pytania zadajemy sobie w naszej redakcji tworząc nasz ranking.

Wpłatomaty

Możliwość wpłaty gotówki zarówno w weekendy jak i o każdej porze dnia, może być czynnikiem decydującym dla niejednego przedsiębiorcy. Co za tym idzie, taka możliwość jest dla nas również istotna.

Rachunki pomocnicze, również w walutach, subkonta

Nie każdy rachunek firmowy oferuję usługę utworzenia subkonta, czyli rachunku pomocniczego. A jeżeli wymagamy aby było to subkonto walutowe, to tym bardziej lista dostępnych kont się zawęża.

Założenie działalności przez bank

Taką propozycją kusi m.in mBank, Santander i Alior. To ciekawa propozycja dla osób, które dopiero planują rozpocząć swój własny biznes. W ramach tej usługi możemy liczyć na otwarcie firmy online podczas zakładania rachunku firmowego. Zadaniem przedsiębiorcy jest złożenie formularza ZZA w ZUS-ie oraz, jeżeli będzie płatnikiem VAT, złożenie w Urzędzie Skarbowym formularza VAT-R.

Terminale POS

W ramach programu “Polska bezgotówkowa” nowy przedsiębiorca ma prawo do używania urządzeń POS od wybranych dostawców za darmo, przez okres 12 miesięcy. Banki często oferują dodatkowy okres darmowego korzystania lub preferencyjne warunki.

Usługi dodatkowe

Niektóre banki oferują w ramach rachunku usługi dodatkowe, mogą to być m.in:

  • e-kięgowość czyli prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, rozrachunków firmy, tworzenia elektronicznej biblioteki dokumentów oraz wysyłania JPK_VAT
  • terminale POS w promocyjnej cenie lub nawet a darmo przez określony czas
  • pakiety ubezpieczeń Assistance, NNW i innych
  • pomoc IT, prawną, medyczną czy serwis concierge
  • pomoc w otwarciu sklepu