Kontakt

Wybór karty kredytowej to poważna decyzja, aby dobrać najlepszą dla siebie pomocnym będzie nasz ranking. Codziennie aktualizujemy naszą listę biorąc pod uwagę opłaty, okres bezodsetkowy, ubezpieczenie czy dodatkowe usługi oferowane przez bank. Oczywiście istotnym argumentem są aktualnie trwające promocje kredytówek,  przy okazji których można zarobić lub odebrać ciekawy prezent. O tym jak powstaje nasz ranking przeczytasz tutaj.

Jak powstaje ranking kart kredytowych?

Zacznijmy od pytania, czym jest karta kredytowa? To instrument płatniczy, na którym znajdują się środki w wysokości przyznanego nam limitu kredytowego. Oznacza to, że płacąc kartą, czy wypłacając gotówkę, korzystamy z przyznanego nam limitu. Karta kredytowa stała się powszechnym produktem używanym przez społeczeństwo, ale jest jednocześnie najdroższą formą kredytu bankowego. Nie mniej jednak, karta oferuje szereg innych korzyści, najważniejszą jest okres bezodsetkowy, czyli czas podczas którego korzystamy z limitu za darmo. Czyli, np. płacimy w sklepach korzystając z limitu na karcie, po zamknięciu okresu rozliczeniowego otrzymujemy wyciąg karty z podanym terminem płatności. Jeżeli zapłacimy całość w terminie to kredyt, z którego skorzystaliśmy, mamy za darmo. Nie musimy jednak spłacać całości kwoty, na wyciągu zawsze jest podana minimalna kwota spłaty, która jest bezwzględnie wymagana. Pozostałą część zadłużenia możemy zapłacić w późniejszym terminie, jednak wtedy zapłacimy odsetki. Często też banki oferują rozłożenie zadłużenia na raty, co na pewno jest korzystniejsze niż przedłużenie spłaty w “nieskończoność”.
Krótko mówiąc, dopóki spłacamy kartę regularnie i w całości, mamy kredyt za darmo.
Ale uwaga, powyższe dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, jeśli wypłacimy gotówkę z karty kredytowej, nie będzie już tak miło. Nie dość, że płacimy odsetki już od momentu wypłaty, ponieważ w przypadku wypłat gotówki, okres bezodsetkowy nie obowiązuje, to jeszcze zapłacimy dodatkową prowizję od samej operacji wypłaty. To najdroższa forma kredytu gotówkowego w związku z tym nie zalecamy korzystania tej formy.

Opłaty

Tworząc ranking kart kredytowych na Skoknakase.pl opłaty są jednym z najważniejszych argumentów dla naszej redakcji. Zakładając, że będziemy regularnie spłacać kartę, to pomimo braku kosztów związanych z oprocentowaniem, opłaty za samo użytkowanie karty mogą dać po kieszeni. Analizując dostępne na rynku oferty kart kredytowych, zwracamy uwagę na:

 • opłata za użytkowanie karty
 • opłata za wydanie karty
 • opłata za wydanie karty dodatkowej
 • opłata za duplikat karty
 • “ukryte” opłaty dodatkowe

Oprocentowanie

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania dla kart kredytowych dostępnych na rynku to zakres od 7% do nawet 19%. Jak widać rozpiętość jest znaczna, dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na oprocentowanie karty, bo dokonując złego wyboru, możemy zapłacić nawet dwa razy drożej.

Dla kogo karta kredytowa?

Karta kredytowa do produkt dostępny dla osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Niestety, aby otrzymać kartę musimy dodatkowo posiadać stały dochód i musimy ten fakt udokumentować czyli przedstawić jeden z dokumentów:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu,
 • tzw. “pasek z wynagrodzeniem”, czyli odcinek
 • wyciąg z konta
 • PIT11 / PIT40 za ostatni rok podatkowy,
 • dokumenty potwierdzające otrzymywanie emerytury/renty,
 • inne dokumenty potwierdzające stałe dochody np. stypendium.

Jak widać powyżej niekoniecznie musimy pracować “na etacie” aby otrzymać kartę kredytową.

Co to jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy (ang. grace period) to okres, w ramach którego mamy czas na spłatę zobowiązań na karcie kredytowej bez ponoszenia odsetek. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie: Załóżmy, że nasza karta kredytowa oferuje okres bezodsetkowy do 45 dni. W tym przypadku po zakończeniu 30 dniowego okresu rozliczeniowego mamy jeszcze 5 dni na spłatę zobowiązań. Czyli, jeżeli zrobimy zakup np. na kwotę 400 zł w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego ‘kredytówki”, to mamy aż 45 dni na spłatę tych 400 zł. A jeśli zrobimy taki sam zakup ostatniego dnia okresu rozliczeniowego to mamy tylko 15 dni na spłatę. Jeżeli zmieścimy się w tym terminie to spłacimy dokładnie 400 zł, ani grosza więcej. Natomiast w przypadku gdy spłacimy część to od pozostałej kwoty będą już naliczane odsetki. A ponieważ karta należy do najdroższych instrumentów kredytowych, najlepszym sposobem korzystania z niej jest spłacanie całości zadłużenia w terminie wskazanym na wyciągu.

Termin spłaty zadłużenia, a kwota minimalna

Po zakończeniu okresu rozliczeniowego karty kredytowej bank prześle nam w formie listownej lub elektronicznej wygenerowany wyciąg. Na dokumencie będzie wskazana data spłaty zadłużenia oraz kwota minimalna wymagana do spłaty. Oznacza to, że w tym terminie musimy spłacić przynajmniej kwotę minimalną, w przeciwnym wypadku bank naliczy nam odsetki oraz dodatkowe opłaty wskazane w Tabeli Opłat i Prowizji.

Rozłożenie zadłużenia na raty

Niektóre banki oferują swoim klientom karty kredytowe z możliwością rozłożenia zadłużenia na raty. Harmonogramem ratalnym może być objęta np. jedna, konkretna transakcja lub całe saldo zadłużenia. Wybór tej metody spłaty jest zazwyczaj korzystniejszy niż spłacanie niepełnych kwot widocznych na wyciągu. Warto skorzystać z tej opcji jeżeli mamy trudności finansowe. Citi Handlowy oferuje jeszcze więcej, z karty kredytowej klient może w każdej chwili pobrać gotówkę do wysokości przyznanego limitu i rozłożyć ją na raty. Taka gotówka na “klik” bez dodatkowych formalności, opcja przydatna w “awaryjnych” sytuacjach.

Ubezpieczenie karty

To nic innego jak zabezpieczenie przed kradzieżą środków z karty. Takie ubezpieczenie jest dostępne zarówno dla kart kredytowych jak i zwykłych debetowych. Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia OWU. W dokumencie znajdziemy informację jakie kwoty, transakcje i jakie sytuacje są objęte ubezpieczeniem. Czy warto wykupić dodatkową ochronę? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Dodatkowe usługi

Banki oferują dużo więcej niż tylko limit na karcie. Można powiedzieć, że prześcigają się w dodatkowych usługach. Prawie każda karta oferuje zniżki w różnych sklepach, restauracjach itp. Są dostępne programy lojalnościowe takie jak np. Mastercard Bezcenne® , gdzie klient zbiera punkty za transakcje u Partnerów, które może wymienić na atrakcyjne nagrody, vouchery czy bilety do kina. Oferowane też są programy Cashbank / Moneyback czyli zwrot za niektóre transakcje, np. zwrot części za rachunki.